Gå til hovedinnhold (Press Enter)
Jeg ønsker å...

Nye Toyota bZ4X – pressen prøvekjører produksjonsmodellen

20.-21. november var det igjen anledning for pressen til å prøvekjøre nye Toyota bZ4X. Under «Dynamic Press Launch» i regi av Toyota, fikk journalistene erfart, opplevd og testet den endelige utgaven av den kraftig oppgraderte modellen. Og etter resultatet å dømme, er det mye som tyder på at nye Toyota bZ4X blir en ny suksess.
  • Hans Vidar Levinsen
    NYBILTESTER – 24.11.2025

    «Toyota bZ4X er en velbygget bil»

    De mest sentrale endringene er de man ikke kan se, som et større batteri. Toyota har også økt bilens effektivitet, og da i all hovedsak med mer effektive motorer som også leverer mer krefter, men også på grunn av forbedret aerodynamikk og forbedret klimaanlegg. Toyota hevder at rekkevidden har økt med 14% i forhold til forrige bZ4X. Med AWD får du nå 343hk i bZ4X, og turen fra 0-100 km/t tar nå 5,1 sekunder.

    En av de mer sentrale endringene i den nye bZ4X for oss som bor i Norge er forvarming før hurtiglading, for det gjør at man kan lade fra 10% til 80% på 28 minutter også når det er kaldt ute. Forbedret støydemping, og forbedrede kjøreegenskaper er ikke så lett å se utenpå den nye Toyota bZ4X.

    Toyota bZ4X med AWD er kjent for usedvanlig gode vinteregenskaper, og selv de er forbedret, og da spesielt kjøring i svinger på glatte veier. Her har stabiliteten og tryggheten for sjåføren blitt enda bedre enn i forrige bZ4X.

    Toyota bZ4X er en velbygget bil, som også er en elbil, og den er en SUV, en ekte SUV, med enkelte teknologielementer fra Land Cruiseren. Med AWD-utgaven kan du nå trekke med deg 1 500kg hengervekt, der kunne den forrige bZ4X trekke med seg 750kg uansett om du hadde framhjulsdrift eller firehjulsdrift.

    I den forrige bZ4X måtte man slå av både informasjon om fartsgrenser og pling-plong varslet om man kom 1 km/t over fartsgrensen, på den nye er det mulig å slå av lyden i navigasjonsskjermen, og likevel få informasjonen om fartsgrensene, en kjekk forbedring.

  • Vegard Møller Johnsen
    TV2 BROOM – 26.11.2025

    «Toyota bZ4X føles bunnsolid og trygg»

    Her er det mye nytt. Men det viktigste handler om rekkevidde og hurtiglading. Det første er først og fremst takket være en større batteripakke som nå er på 73,1 kWt. Med 343 hestekrefter snakker vi nå om en svært sprek familiebil.

    Minst like viktig for særlig norske kunder, er nok muligheten for forvarming. Det gjør at vi kan forvente betydelig bedre effekt på kalde vinterdager. Hengervekten dobles på modellen med 4x4. Så nå kan du endelig trekke opptil 1,5. tonn

    På undersiden er bunnplaten endret – for å gi mindre luftmotstand. Det handler altså ikke bare om å gi bilen en ansiktsløftning, men også om å gjøre den mer aerodynamisk. Det er også tatt grep for å redusere støyen.

    Visste du forresten at det finnes Land Cruiser-teknologi i bZ? Dette handler om offroad-egenskapene. Blant annet har den fått nye offroad-instrumenter og eget kamera som skal hjelpe deg i vanskelig terreng. Vadedybden er 50 centimeter. Da er hele batteripakken under vann – uten at det skal være noe problem.

    Men stort sett handler denne bilen om komfort. Og det leverer den. bZ4X føles bunnsolid og trygg. Kjøreegenskapene var fra før ikke noe problem med denne bilen. Men de er likevel blitt ytterligere spisset.

  • Martin Jansen
    KLIKK.NO – 23.11.2025

    «Nå er det viktige utstyret på plass»

    Større batterikapasitet, lengre rekkevidde, flere hestekrefter og viktig utstyr på plass: Klimaanlegget skal bruke 30 prosent mindre energi, og endelig kommer bZ4X med mulighet for å forvarme batteriet. Nå er i tillegg understellet og fjæring finjustert for å gi økt ytelse, effektivitet og komfort. Kraftdistribusjonen på for- og bakaksel er optimalisert for bedre egenskaper i svingene. Fordelingene av kreftene går både i lengderetning og sideveis på hver aksling. Versjonen med firehjulsdrift har fått 125 hester mer - totalt 343 hester - og gjør 0-100 km/t på 5,1 sekunder. Hengervekten er økt fra 750 kg til 1500 kilo for versjonen med firehjulsdrift

    Det kanskje aller beste ved bZ4X er ingen typisk elbil-gren og har vært med fra start: Et 4WD-system som er utviklet sammen med 4x4-eksperten Subaru. Dessuten har den elementer fra selveste Land Cruiser, som cruisekontroll for offroad-kjøring og Multi-Terrain Monitor. Som før har bZ4X X-MODE med to innstillinger: Snow/Dirt og Deep Snow/Mud. Snow/Dirt brukes eksempelvis på snødekke der det er ønskelig med en kombinasjon av stabilitet og fremkommelighet. Deep Snow/Mud gir elektronikken større spillerom og skal gjøre det enklere å komme frem på løst og vanskelig underlag.

  • Pål Joakim Pollen
    ELBIL24 – 24.11.2025

    «Toyota har gjort store endringer med bZ4X»

    Det er ikke fryktelig vanskelig å se at 2026-utgaven av bZ4X er ny. Her har Toyota endret mye, og bilen fremstår kraftig forbedret fra den vi kjørte for tre år siden.

    Vi trives meget godt bak rattet i bZ4X – det har vi for så vidt alltid gjort. Bilen er meget komfortabel å kjøre – passe fast i fisken til at små ujevnheter blir filtrert bort, samtidig som at man får god kontakt med underlaget.

    At bilen har fått kraftigere motorer merkes godt ved påkjøring på motorvei, eller når man må raskt ut i venstre fil når det er godt trafikkert. Her er kreftene nå mer i tråd med de argeste konkurrentene. Med større krefter kan AWD-utgaven også trekke mer hengervekt, og den dobles nå fra 750 til 1500, som brått blir langt mer anvendelig for mange.

    Fremkommeligheten skal også være enda bedre enn før – særlig i svinger skal AWD-systemet være forbedret med optimal kraftfordeling mellom for- og bakaksel, og det er brukt offroad-teknologi fra Land cruiser her, blant annet med gjennomsiktig bil på skjermvisningen og vademuligheter med 50 centimeter som maksgrense. Vår testrute bød ikke på de største utfordringene for AWD-systemet, men det har vi gitt våre tomler opp til tidligere – bZ4X ble den klare vinneren da vi tok med oss den og tre konkurrenter på en skikkelig vintertest.

KAMPANJETILBUD PÅ NYE TOYOTA bZ4X

Det har skjedd spennende ting med Toyota bZ4X. Norgesfavoritten har blitt ny både utenpå og inni, i tillegg til en rekke viktige oppgraderinger og forbedret aerodynamikk. Den overlegne fremkommeligheten som har gjort den til en av Norges mest populære personbiler er fortsatt den samme.
Se kampanjetilbud (Opens in new window)

TOYOTA ELVOLUSJONEN

Med lanseringen av tre helt nye elektriske modeller – og en kraftig oppgradering av folkefavoritten Toyota bZ4X – gjør Toyota et elektrisk skifte. Med våre fire nye modeller tilbyr vi nå et fullverdig elektrisk utvalg som tilfredsstiller ulike ønsker og behov. Vi kaller det Toyota ELvolusjonen.
Les mer (Opens in new window)
Publisert: 03.12.2025